Styczeń 2014

Parlament Europejski

Witamy w roku wyborów!


W maju odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Głosować będą obywatele wszystkich państw członkowskich. Każdy kraj samodzielnie ustanawia datę wyborów oraz długość trwania. Państwowa Komisja Wyborcza zarządziła termin wyborów w Polsce na 25 maja.


Po Traktacie Lizbońskim liczba europosłów w PE będzie wynosiła 751. Polacy wybiorą 51 przedstawicieli.
 

Strona wyborów: http://ewybory.eu/wybory-do-parlamentu-europejskiego-2014

 Rada Unii Europejskiej

Grecja obejmuje prezydencję w Radzie UE


Grecja przejęła przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Oznacz to, iż przez najbliższe sześć miesięcy to Grecy będą przewodniczyli debatom oraz organizowali unijne szczyty. Tamtejszy premier Antonis Samaras zapowiedział, że będzie to „prezydencja nadziei; nadziei na więcej Europy i na lepszą Europę”.


Fakt, iż Grecja – niedawny bankrut, przejmuje przewodnictwo w Radzie UE jest dowodem na potwierdzenie obowiązujących w Unii równych praw państw członkowskich. Ateny będą kontynuowały cele wypracowane wraz z Irlandią i Litwą (trio).

Grecka prezydencja skupi się więc przede wszystkim na działaniach prowadzących do zwiększenia wzrostu gospodarczego, zatrudnienia i spójności oraz ściślejszej integracji w strefie euro i zabezpieczenia stabilności wspólnej waluty. 

 

Oficjalna strona greckiej prezydencji. www.gr2014.eu

 


 

Erasmus Plus

Startuje nowy Erasmus!

 

Z nowym rokiem rozpoczyna swe funkcjonowanie program Erasmus Plus. Zastąpi on dotychczasowe programy: „Uczenie się przez całe życie” (oraz jego programy sektorowe – Erasmus, Leonardo da Vinci, Comenius i Grundtvig), akcję Jean Monnet, program „Młodzież w działaniu” oraz pięć innych programów (m.in. Erasmus Mundus i Tempus). Po raz pierwszy w historii programów edukacyjnych Unii Europejskiej, wspierane będą również inicjatywy związane ze sportem. Realizacja programu zaplanowana jest na siedem lat, czyli do roku 2020. 

W nowym programie znaczący nacisk będzie położony na edukację formalną oraz pozaformalną, która ma służyć rozwojowi umiejętności uczniów, nauczycieli i pracowników, a także poprawie ich sytuacji na rynku pracy. Budżet programu na rok 2014 wyniesie 1,8 mld euro.

 

Oficjalna strona programu: www.erasmusplus.org.pl

Przewodnik Erasmus + (trwają prace nad wersją polskojęzyczną)

 10 lat Polski w Unii

Rusza nowy cykl programów „Tu Europa”


W maju upłynie 10 lat od akcesji Polski do Unii Europejskiej. Jest to idealny moment na podsumowania, analizy oraz wysłuchanie komentarzy dotyczących polskiego członkostwa. „Tu Europa” to nowy program, który ma na celu przybliżenie widzom idei Unii. Poruszone zostaną kwestie historyczne, sprawy związane z procesem wstąpienia państw do Wspólnoty oraz polskie doświadczenia związane z akcesją.

O Europie opowiadać będą doświadczeni dziennikarze TVN24, w tym Anna Kalczyńska, Jacek Pałasiński, Jacek Stawiski i Paweł Łukasik. 20-minutowe odcinki będą emitowane w każdą sobotę na antenie TVN24, o godz. 17:00.

 

Oficjalna strona programu: www.tvn24.pl/tu-europa,94,m

 


 

Konkurs

A czy ty nakręciłeś się na wybory?

 

Ruszyło  internetowe głosowanie w konkursie dla uczniów "Nakręć się na wybory!", którego organizatorem jest Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Każdy może zostać jurorem i wskazać najlepsze spoty filmowe zachęcające do udziału w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.


Głosowanie internetowe potrwa do 3 lutego. W finale konkursu znalazły się 23 prace – 11 w kategorii gimnazjów i 12 w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Zostały one wyselekcjonowane spośród nadesłanych 327 prac.
Głosować na najlepszą pracę nakręcającą na wybory można głosować na stronie: www.nakrecsienawybory.pl

Nagrodami w głosowaniu internautów będą smartfony. 

 

Więcej informacji o konkursie można znaleźć >>tutaj<<

 


 

Słownik


Trojka – w Polsce również nazywana „trio”, to 18-miesięczny okres, w którym każde z trzech państw kolejno przewodniczy Radzie Unii Europejskiej.

email

Powered by WordPress | Deadline Theme : An AWESEM design.