Sierpień 2014

Moja Zdrowa Rodzina

Owocowo-warzywna akcja Komisji Europejskiej
 

Podkarpacie jest obok Kujawsko-Pomorskiego jednym z dwóch województw w Polsce, które wezmą udział w akcji „Moja Zdrowa Rodzina”. Organizatorem projektu jest Dyrekcja Generalnej ds. Zdrowia i Konsumentów Komisji Europejskiej. Rodziny, które zakwalifikują się do programu, raz w miesiącu będą otrzymywały paczki z owocami i warzywami. Bruksela chce zbadać nawyki żywieniowe mieszkańców biedniejszych regionów Unii.

Dla kogo?

W akcji mogą wziąć udział rodziny, w których jeden z członków to:

  • senior w wieku +65,
  • kobieta w ciąży lub niemowlę, które nie ukończyło 1. roku życia,
  • dziecko w wieku od 10 do 15 lat.

Darmowe paczki

Podstawowym działaniem w ramach kampanii będzie regularne dostarczanie owoców i warzyw do wyselekcjonowanej grupy odbiorców (12 dostaw w przeciągu 1,5 roku). Dystrybucja potrwa od września 2014 do października 2015. Efektem kampanii będzie doraźna pomoc materialna najuboższym, ale przede wszystkim ich poprawa zwyczajów żywieniowych.

Paczki będą rozdawane w następujących miastach: Rzeszów, Krosno, Jasło, Mielec, Leżajsk, Sanok, Dębica, Jarosław, Przemyśl, Stalowa Wola, Tarnobrzeg.

Dodatkowe działania

Dystrybucji warzyw i owoców towarzyszyć będą dodatkowe działania: na stronie internetowej publikowane będą ciekawe przepisy na potrawy z owoców i warzyw, na Facebooku (www.facebook.com/mojazdrowarodzina) odbywać będą się konkursy z nagrodami. Wychowawcy i nauczyciele pracujący z młodzieżą otrzymają pakiet edukacyjny z pomysłami na zajęcia na temat zdrowego żywienia. 

Rejestracja

  • on-line: www.mojazdrowarodzina.eu,
  • telefonicznie: 17 866 01 08 (pon.-pt., 16:00-20:00),
  • formularza: który można znaleźć w Punkcie Informacji Europejskiej Europe Direct Rzeszów (ul. Słowackiego 16, Pasaż Rzeszów) lub w Regionalnym Ośrodku Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie (ul. Sucharskiego 2, pok. 143, budynek WSIiZ)

Pytania? Napisz na podkarpackie@mojazdrowarodzina.pl.

 Parlament europejski

Sprawdź jak głosował Twój europoseł
 

Niezależny portal VoteWatch przedstawia szczegółowe wyniki głosowań w Parlamencie Europejskim oraz w Radzie Unii Europejskiej. Wystarczy wejść na stronę: www.votewatch.eu
Jeśli znacie datę głosowania możecie też skorzystać ze strony Parlamentu Europejskiego: www.europarl.europa.eu/plenary/pl/minutes.html

 


 

Dla nauczycieli

Kącik dla dzieci nieocenionym źródłem materiałów
 

Jesteś nauczycielem, pedagogiem, animatorem, rodzicem? Prowadzisz zajęcia dla dzieci w różnym wieku? Chciałbyś skorzystać z gotowych materiałów przygotowanych przez najlepszych specjalistów? Zachęcamy do skorzystania ze strony Kącik dla dzieci.

 


 

Ciekawostka

Co oznaczają kolory w kalendarzu prac europosłów?
 

Niebieski – praca grup w grupach politycznych

W tygodniach oznaczonych niebieskim kolorem, posłowie uczestniczą w spotkaniach grup politycznych, do których przynależą. By móc stworzyć grupę, potrzebnych jest przynajmniej 25 deputowanych, pochodzących z przynajmniej siedmiu państw członkowskich UE, o podobnych przekonaniach politycznych.
Różowy – spotkania komisji parlamentarnych

Każdy eurodeputowany bierze udział w pracach przynajmniej jednej komisji parlamentarnej, zajmującej się częścią unijnej polityki, od spraw zagranicznych począwszy, idąc poprzez gospodarkę, równouprawnienie, edukację, i kulturę, by wymienić ledwie kilka z nich.

Czerwony – główny punkt miesiąca

Czerwony tydzień jest swoistym podsumowaniem prac – to właśnie wtedy bowiem odbywa się posiedzenie plenarne Parlamentu Europejskiego w Brukseli lub w Strasburgu. Tam posłowie dyskutują i ostatecznie decydują o tym, czy dany akt prawny wejdzie w życie.

Zielony – prace “w terenie”

W ciągu kilku dni, oznaczonych w kalendarzu zielonym kolorem, posłowie pracują poza gmachem Parlamentu Europejskiego. To czas na spotkania z elektoratem w okręgu wyborczym lub na wyjazdy delegacji PE, odpowiedzialnych za kontakty instytucji z krajami spoza UE.

email

Powered by WordPress | Deadline Theme : An AWESEM design.