Październik 2014

Komisja Europejska

Parlament Europejski zaakceptował nową Komisję Europejską


Posłowie zaakceptowali nowe kolegium 27 Komisarzy, które przedstawił w środę rano przewodniczący-elekt Jean-Claude Juncker. Oddano 423 głosów za, 209 przeciw, 67 posłów wstrzymało się od głosu. Nowej Komisja Europejska musi teraz zostać formalnie mianowana przez głowy państw lub rządów UE, żeby 1 listopada mogła rozpocząć pięcioletnią kadencję.


Dla porównania, pierwsza Komisja Barroso została zaakceptowana w listopadzie 2004 roku większością 449 do 149 głosów, przy 82 wstrzymujących się od głosu. Druga komisja Barroso została wybrana 9 lutego 2010 roku większością 488 do 137 głosów, przy 82 wstrzymujących się.
Przemówienie Jean-Claude’a Junckera można znaleźć >>tutaj<< 

Nowe kolegium Komisarzy: portfolio, przesłuchania i pisemne oceny.

 


 

Konkurs na najlepszą pracę licencjacką lub magisterską


Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Bydgoszcz, Centrum Europejskie im. Roberta Schumana i Wyższa Szkoła Gospodarki zapraszają do udziału w VI edycji konkursu na najlepszą pracę licencjacką i magisterską poświęconą współczesnym relacjom zagranicznym Unii Europejskiej.

Konkurs jest skierowany do absolwentów studiów licencjackich i magisterskich, takich kierunków jak: stosunki międzynarodowe, politologia, europeistyka, historia, ekonomia, socjologia, administracja, prawo lub kierunki pokrewnych, którzy obronili swoje prace dyplomowe w 2014 roku.

Prace można nadsyłać do 16 listopada 2014. 

 

Na autorów najlepszych prac czekają: atrakcyjne nagrody rzeczowe i upominki; możliwość publikacji fragmentów najlepszych prac w recenzowanych czasopismach naukowych „Studia i analizy europejskie” oraz „Unia Europejska – perspektywy społeczno-ekonomiczne”; możliwość opublikowania fragmentów najlepszych prac na stronach internetowych Portalu Spraw Zagranicznych oraz na wortalu E-debiuty Wyższej Szkoły Gospodarki.

 

Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na 30 grudnia 2014 >>Szczegóły<<

 


 

Konkurs dla Młodzieży

Startuje 10. edycja „Gwiezdnego Kręgu”

 

Do 22 listopada można zgłaszać chęć udział w 10. edycji olimpiady Gwiezdny Krąg. Nagrodami dla pierwszej trójki są staże w Brukseli. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Organizatorami konkursu jest miasto Słupsk oraz Sieć Punktów Informacji Europejskiej Europe Direct w Polsce. Pierwszy etap olimpiady odbędzie się 30 listopada. Szczegóły >>tutaj<<

 

Patronat honorowy nad Olimpiadą objęli: Janusz Lewandowski – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Jarosław Wałęsa – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Ryszard Stachurski – Wojewoda Pomorski oraz Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego.

 


 

Moja Zdrowa Rodzina

Komunikat organizatora

 

W dalszym ciągu trwa weryfikacja zgłoszeń do programu Moja Zdrowa Rodzina. Warunkiem wzięcia udziału w programie jest uzupełnienie ankiety.

Tylko zarejestrowane osoby, które wypełnią ankietę, będą mogły przystąpić do dalszej części programu – wtedy też zostaną poinformowane o dacie i miejscu pierwszej dostawy. Punkty dystrybucji będą znajdować się w większych miastach w województwie.

 

W razie pytań prosimy o kontakt: podkarpackie@mojazdrowarodzina.pl

 


 

Praca

Urzędnicy poszukiwani!

 

Komisja Europejska poszukuje prawników, ekonomistów i specjalistów ds. finansów (konkurs na urzędników AD 7). Aplikować można do 25 listopada br., do godz. 12:00. Szczegóły >>tutaj<< 

 


 

Nagroda Sacharowa 2014

Denis Mukwege laureatem tegorocznej nagrody Sacharowa

 

Ginekolog z Demokratycznej Republiki Konga – Denis Mukwege został laureatem tegorocznej Nagrody im. Sacharowa na Rzecz Wolności Myśli. Gdy Demokratyczną Republikę Konga ogarnęła krwawa wojna, 59-letni ginekolog Denis Mukwege zdecydował się twardo sprzeciwić przemocy wobec kobiet i by móc pomagać ofiarom założył Szpital Panzi w Bukavu w 1998 r., gdzie do dziś leczy swoje pacjentki.

>>Poznaj laureata<<

 


 

Ciekawostka

31% Polaków nigdy nie korzystało z komputera. Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskie, w którym ten odsetek od lat się nie zmienia.

email

Powered by WordPress | Deadline Theme : An AWESEM design.