Marzec 2014

Agencja Praw Podstawowych Unii Europejskiej

Przemoc względem kobiet – każdego dnia, wszędzie

 

Agencja Praw Podstawowych Unii Europejskiej opublikowała wyniki największego w historii badania dotyczącego przemocy względem kobiet. Według raportu kobiety doznają przemocy w domu, pracy, miejscach publicznych oraz on-line. Publikacja wskazuje też na przykłady przemocy fizycznej oraz seksualnej, których kobiety doznały w dzieciństwie.


Raport można znaleźć >>tutaj<<

 


 

Zatrudnienie, sprawy społeczne i włączenie społeczne

Praca na czarno – powszechnym problemem

 

11% obywateli unijnych przyznało, że w ostatnim roku zakupiło towary lub usługi, przy których ludzie pracowali na czarno. 4 proc. ujawnia, że oni sami otrzymali za pracę niezadeklarowane wynagrodzenie. Co więcej, jedna osoba na trzydzieści (3 proc.) otrzymuje część swojego wynagrodzenia od pracodawcy gotówką („pod stołem”).

Dodatkowo badania wykazały:

  • 60 proc. respondentów wskazuje na niższe ceny jako główny powód zakupu niezgłoszonych towarów lub usług; 22 proc. twierdzi, że w grę wchodziła przyjacielska przysługa.
  • 50 proc. respondentów twierdzi, że główną przyczyną podejmowania pracy na czarno były korzyści wyciągane przez obie strony takiego układu; 21 proc. wspomina o trudnościach ze znalezieniem legalnej pracy; 16 proc. twierdzi, że podatki są w ich mniemaniu zbyt wysokie, a 15 proc. nie ma innych źródeł dochodu. Mieszkańcy południa Europy szczególnie często wspominają o problemach ze znalezieniem normalnej pracy (41 proc.) lub o braku innych źródeł dochodu (26 proc.).
  • niezgłoszone towary i usługi cieszące się największym zainteresowaniem nabywców to: remonty i renowacje domów i mieszkań (29 proc.), naprawy samochodów (22 proc.), sprzątanie domów i mieszkań (15 proc.) oraz żywność (12 proc.).
  • Europejczycy najczęściej pracują na czarno przy remontach i renowacjach domów i mieszkań (19 proc.), w ogrodnictwie (14 proc.), sprzątaniu (13 proc.) i opiece nad dziećmi (12 proc.).

 

Badania Eurobarometru nt. pracy na czarno można znaleźć >>tutaj<<

 


 

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Rzeszów

Rusza nowy cykl warsztatów „TYM RAZEM JEST INACZEJ. DZIAŁAJ. REAGUJ. DECYDUJ. Wybory europejskie 25 maja 2014 r.”

 

Parlament Europejski ma obecnie większe możliwości kształtowania politycznej przyszłości Europy oraz podejmowania decyzji, które mają wpływ na życie nas wszystkich. Mocniejsza pozycja Parlamentu Europejskiego oznacza mocniejszy głos każdego z nas, większe możliwości rozwiązywania problemów i wprowadzania koniecznych zmian; również powstrzymywania zmian, których sobie nie życzymy.

Dlatego, aby wiedzieć więcej i świadomie podejmować decyzję, warto zgłosić się na warsztaty organizowane przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Rzeszów „Tym razem jest inaczej. Działaj. Reaguj. Decyduj. Wybory europejskiej 25 maja 2014 r.” Warsztaty skierowane są do młodzieży ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych, studentów oraz dorosłych, wszystkich którzy mogą zagłosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego.


Warsztaty organizowane są w siedzibie organizacji zapraszającej. Termin – do uzgodnienia po wcześniejszym kontakcie mailowym: enowak@wsiz.rzeszow.pl lub telefonicznym 17 866 13 05. 

 Praca w instytucjach Unii Europejskiej


Od 13 marca można się zgłaszać do udziału w konkursie na stanowiska w europejskiej administracji publicznej, a od 20 marca na konkurs dla audytorów.

Film „Europraca” przygotowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych:

Portal EU Careers - sprawdź!

 


 

Konkurs

Jestem szefową – przed nami piąta edycja konkursu

 

W konkursie udział mogą wziąć uczennice klas I i II szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski, które za zadanie będą miały przygotowanie prezentacji pt. „Jestem szefową”. Dwadzieścia finalistek wraz z rodzicami/opiekunami/nauczycielami zostanie objęte programem rozwojowym zawierającym m.in. szkolenia z zakresu przywództwa.

Konkurs „Jestem szefową” to inicjatywa Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania i Ministra Edukacji Narodowej. Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce jest partnerem konkursu.

 

Szczegółowe informacje można znaleźć >>tutaj<<

 


 

Kartka z kalendarza

 

W marcu Unia Europejska świętuje 57. rocznicę podpisania traktatów rzymskich, na mocy których ustanowiono Europejską Wspólnotę Gospodarczą oraz Europejską Wspólnotę Energii Atomowej.

 


 

Wybory do Parlamentu Europejskiego

 

Wszelkie informacje dot. wyborów do Parlamentu Europejskiego można znaleźć >>tutaj<<

email

Powered by WordPress | Deadline Theme : An AWESEM design.