Maj 2014

Wybory do Parlamentu Europejskiego

Działaj. Reaguj. Decyduj. Idź na wybory!


Przypominamy, iż polskie wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 25 maja. Głosować będzie można od godz. 7:00 do 21:00.

Niezdecydowanym polecamy neutralną aplikację internetową Latarnik Wyborczy (www.latarnikwyborczy.pl), która pozwala w kilka minut porównać własne poglądy polityczne z programami partii, startującymi w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

 


 

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Rzeszów

Dzień Europy za nami. Widzimy się za rok!

 

Było hucznie, radośnie i podniośle. 9 maja w budynku Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania odbył się Dzień Europy. Motywem przewodnim wydarzenia była celebracja poczucia wspólnoty, szczególnie pomiędzy państwami, które do Unii przystąpiły wraz z Polską 1 maja 2004 r. oraz później. Serdecznie dziękujemy uczestnikom oraz ich opiekunom, którzy wzięli udział w wydarzeniu.

 

Zdjęcia z wydarzenia można zobaczyć >>tutaj<<

 


 

Sprawy środowiska

Znamy pierwszych laureatów nagrody Natura 2000

 

W Brukseli, po raz pierwszy przyznano nagrody Natura 2000. Nagrody wręczyli komisarz ds. środowiska Janez Potočnik oraz członkowie jury. Zwycięzcą  w dziedzinie ochrony przyrody została projek ochrony orła cesarskiego w Sakar (Bułgaria). Nagrodę w dziedzinie komunikacji otrzymał obszar Raná-Hrádek w Czechach za promowanie ochrony siedlisk suchych łąk w regionie miasta Louny. W dziedzinie godzenia interesów/perspektyw nagrodę otrzymał belgijski projekt na obszarze Vijvergebied van Midden Limburg. Właściciele gruntów, organizacje ochrony przyrody i organy, niegdyś skłócone, teraz wspólnie zarządzają terenami podmokłymi
Natura 2000 to sieć ponad 27 tys. obszarów chronionych, obejmująca 18 proc. terytorium lądowego UE i 4 proc. jej obszarów morskich, stworzona w celu ochrony i poprawy stanu dziedzictwa naturalnego Europy.

 

Szczegóły dotyczące konkursu można poznać >>tutaj<<

 


 

Kultura

Nowa europejska strategia filmowa


Europejskie produkcje stanowią prawie dwie trzecie filmów pokazywanych w UE, lecz odpowiadają za jedynie jedną trzecią sprzedanych biletów. Pomimo że liczba filmów wyprodukowanych w Europie wzrosła z około 1100 w 2008 r. do 1300 w 2012 r., większość europejskich filmów pokazywana jest tylko w kraju, w którym je nakręcono, i rzadko są one dystrybuowane w innych krajach. Nowa strategia UE w sprawie „europejskiego filmu w dobie cyfrowej”, zainicjowana w dniu dzisiejszym przez Komisję Europejską, ma na celu podjęcie tego wyzwania, podkreślając potrzebę optymalnego wykorzystania nowych metod dystrybucji w celu zwiększenia różnorodności kulturowej i konkurencyjności.
Dokument strategiczny Komisji sugeruje, że finansowanie ze środków publicznych powinno skupiać się w większym stopniu na poszerzaniu widowni europejskich filmów oraz zwiększaniu pomocy na rozwijanie projektów, promocję i dystrybucję międzynarodową. Obecnie prawie 70 proc. publicznych środków przeznacza się na produkcję filmów, a nie na maksymalizację potencjalnej widowni. Ze względu na rosnącą popularność wideo na żądanie (VoD) i pobieranych plików online zaleca się także większą elastyczność oraz eksperymentowanie jeśli chodzi o to jak i kiedy filmy są udostępniane.

 

Szczegóły dotyczące nowej strategii można znaleźć >>tutaj<<

 


 

10 lat Polski w Unii Europejskiej


1 maja 2004 r. Polska i dziewięć innych państw przystąpiło do Unii Europejskiej. Filmowe wspomnienie tamtych dni można znaleźć >>tutaj<<
Kartka z kalendarza

9 maja 1950 r. Robert Schuman – francuski minister spraw zagranicznych – przedstawił swoją ideę Europy, w której wojna pomiędzy nacjami europejskimi byłaby niemożliwa. Głównym założeniem Deklaracji Schumana było utworzenie instytucji, która zarządzałaby węglem i stalą. Propozycje Schumana uważa się za początek czegoś, co dziś określamy mianem Unii Europejskiej a 9 maja jest obchodzony jako Dzień Europy – święto pokoju i jedności.

 


 

Konkurs

„Lato w Europie” – konkurs fotograficzny

 

Do 15 czerwca można wysyłać zdęcia, które prezentują lato na adres comm-social-media-team@ec.europa.eu, w tytule wiadomości wpisując „Summer in Europe”, imię i nazwisko fotografa oraz miejsce, w którym zrobiono zdjęcie. 16 czerwca zdjęcia zostaną opublikowane w facebook’owym albumie „Summer in Europe” Komisji Europejskiej <https://www.facebook.com/EuropeanCommission>. Jurorzy wybiorą zwycięską fotografię spośród trzech zdęć, które otrzymaą największą liczbę polubień. 

 Dla głosujących po raz pierwszy

 

A jak będzie wyglądał Wasz pierwszy raz przy urnie? 


 

email

Powered by WordPress | Deadline Theme : An AWESEM design.