Listopad 2014

Komisja Europejska

Plan inwestycyjny dla Europy


Jean-Claude Juncker przedstawił swój plan inwestycyjny dla Europy. Podstawowymi założeniami projektu są pobudzenie gospodarczego wzrostu Unii Europejskiej, stworzenie nowych miejsc pracy i uczynienie Europy atrakcyjnym miejscem dla inwestorów. Według planu skoordynowane działania mają przynieść Unii 315 mld.
Plan składa się z trzech głównych elementów:

 • utworzenie nowego Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), z gwarancjami ze środków publicznych, który ma umożliwić uruchomienie dodatkowych inwestycji na kwotę co najmniej 315 mld EUR w najbliższych trzech latach (2015-2017);
 • utworzenie wiarygodnego wykazu projektów w powiązaniu z programem pomocy, aby skierować inwestycje tam, gdzie są najbardziej potrzebne;
 • ambitny plan działania, dzięki któremu Europa stanie się bardziej atrakcyjna jako miejsce inwestycji i który pomoże zlikwidować utrudnienia regulacyjne.

 


 

Tydzień Edukacji Globalnej

Stop marnowaniu żywności!


Według danych z 2014 r. w Unii Europejskiej co roku marnuje się 100 mln ton jedzenia. Jeśli nic się nie zmieni to w 2020 będzie to już 126 mln. Na świecie traci lub marnuje się rocznie 1/3 wyprodukowanego jedzenia.

 

10 pomysłów, które pozwolą ograniczyć marnowanie żywości, zaoszczędzić pieniądze i chronić środowisko:

 1. Planuj swoje zakupy – ułóż sobie listę zakupów w oparciu o tygodniowe menu. Pamiętaj, aby do sklepu nie chodzić głodnym. Kupuj produkty świeże, bez opakowań.
 2. Sprawdzaj daty – jeśli nie zamierzasz wykorzystać produktu od razu po zakupie, warto kupić te z dłuższą datą spożycia.
 3. Rozważ swój budżet – marnowanie jedzenia = marnowanie pieniędzy.
 4. Temperatura idealna – termometr w lodówce powinien pokazywać od 1 do 5 st. Celsjusza.
 5. Magazynuj żywność zgodnie z zasadami przedstawionymi na opakowaniu.
 6. Rotacja! – produkty z krótszą datą przydatności warto postawić z przodu lodówki.
 7. Serwuj małe porcje jedzenia – z zaznaczeniem, że jeśli ktoś jest głodny, to może prosić o więcej.
 8. Zużyj resztki – resztki z obiadu można wykorzystać jako lunch lub można je zamrozić i wykorzystać przy innej okazji.
 9. Zamrażaj! – jeśli spożywasz małe porcje jedzenia, to staraj się je zamrażać. Np. chleb można odmrozić na kilka godzin przed spożyciem.
 10. Bez kompostu ani rusz – skórki owoców i warzyw oraz ogryzki warto wykorzystać jako naturalny nawóz w swoim ogródku.

 


 

2015 

Europejski Rok na rzecz Rozwoju


Parlament Europejski ustanowił rok 2015 Europejskim Rokiem na rzecz Rozwoju (ERR2015). Decyzja ta związana była z realizacją, ustalonych w 2000 r., Milenijnych Celów Rozwoju na rzecz eliminowania ubóstwa i zapewnienia globalnej równowagi gospodarczej i politycznej, których podsumowanie przypada właśnie na 2015 rok.

Celem ERR2015 jest przede wszystkim dotarcie z informacją do obywateli Unii o współpracy rozwojowej UE i państw członkowskich. Wsparcie zaangażowania i aktywnego zainteresowania obywateli współpracą rozwojową, nie tylko pozwoli na podniesie świadomości na temat obopólnych korzyści płynących ze współpracy rozwojowej UE, ale także na zwiększenie poczucia wspólnej odpowiedzialności i solidarności.

Źródło: http://ec.europa.eu

 


 

#TeamJuncker


Nowa Komisja Europejska pod przewodnictwem Jean-Claude’a Junckera rozpoczęła pracę. W skład 27-osobowego zespołu wchodzi Elżbieta Bieńkowska, która odpowiada za rynek wewnętrzny i usługi, przemysł, przedsiębiorczość oraz małe i średnie przedsiębiorstwa. Kadencja Komisji potrwa do 31 grudnia 2019 r.

 


 

Euro


Już od 1 stycznia 2015 r. Litwini zastąpią swoją walutę euro. Litwa zostanie 19 członkiem strefy euro.

 


 

Transparencja


Od 1 grudnia wszyscy członkowie Komisji Europejskiej mają publikować w internecie informacje o spotkaniach z przedstawicielami różnych grup interesu.

 


 

Ciekawostka


Jan Paweł II był pierwszym w historii papieżem, który odwiedził PE i przemawiał na sesji plenarnej (1988). 25 listopada wizytę w PE złożył Papież Franciszek.

email

Powered by WordPress | Deadline Theme : An AWESEM design.