Dzień Europy

Dzień Europy na świecie

„Dzień Europy” to coroczne obchody upamiętniające pokój i jedność w Europie. Dzień ten jest także znany pod nazwą „Dnia Schumana”, od nazwiska francuskiego ministra spraw zagranicznych, który był jednym z inicjatorów powstania Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Deklaracja Schumana przedstawiała wizję połącznia francuskiego i niemieckiego przemysłu węglowego i stalowego. EWWiS stała się pierwszą Wspólnotą Europejską, a dzień jej założenia uważany jest za momentem powstania bytu, który dzisiaj określamy Unią Europejską.

9 maja jest obchodzony bardzo różnorodnie w państwach członkowskich UE i krajach kandydujących. Zazwyczaj uroczystości skupiają się edukacji o Unii Europejskiej oraz wspieraniu procesów integracji.

 

Dzień Europy w Rzeszowie

Czy można wyobrazić sobie lepszą datę na wskrzeszenie idei spotkań młodych zwolenników Unii na Podkarpaciu niż Dzień Europy? Zaangażowanie i entuzjazm uczestników pierwszego Regionalnego Zjazdu Szkolnych Klubów Europejskich dobrze rokują na przyszłość tego typu wydarzeń. Tego samego dnia odbyła się również Debata nt. przyszłości Unii Europejskiej w kontekście Strategii Europa 2020. Zaangażowanie uczestników obu spotkań sprawiło, że już planowane są coroczne obchody, w równie aktywizującej formie.

W roku 2016 Dzień Europy odbędzie się 9 maja. Szczegóły będą znajdować się na naszej stronie.

 

email

Powered by WordPress | Deadline Theme : An AWESEM design.