Świętujemy Dzień Europy!

DE

 

 

 

 

 

 

9 maja w Centrum Edukacji Międzynarodowej w Kielnarowej odbył się piąty Dzień Europy połączony ze zjazdem szkolnych klubów europejskich. Wzięło w nim udział ponad 300 podkarpackich uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjalnych. Organizatorami wydarzenia były Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct-Rzeszów oraz Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania.

Tematem przewodnim tegorocznych obchodów były 60. rocznica podpisania Traktatów Rzymskich oraz 30-lecie Programu Erasmus. W trakcie imprezy uczestnicy mogli także dowiedzieć się więcej o Europejskim Korpusie Solidarności – nowej inicjatywie Unii Europejskiej, dzięki której europejska młodzież będzie mogła pomagać ludziom z całego świata, dzieląc się przy tym wartościami, które stały się fundamentami zjednoczonej Europy.

Organizatorzy wydarzenia przygotowali mnóstwo atrakcji, wśród których nie mogło uroczystego odśpiewania „Ody do radości”, quizu o państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz występów artystycznych uczestników wydarzenia.

Od unii lubelskiej do Unii Europejskiej - laureaci

Jednym z najbardziej ekscytujących momentów było wręczenie nagród zwycięzcom konkursu „Od unii lubelskiej do Unii Europejskiej”. Laureaci do samego końca nie wiedzieli, jakie miejsca zajęli.

Wśród uczniów szkół podstawowych zwyciężyli Bartosz Karawan z SP w ZSO w Zaklikowie (opiekun: Mirosław Balbier), Natalia Karawan z SP w Dąbrowicy (opiekun: Elżbieta Darnia) oraz Szymon Zmysłowski z SP w ZSO w Zaklikowie (opiekun: Mirosław Balbier). Drugie miejsce zajęli: Ignacy Ataman i Arkadiusz Sobczak z SP 6 w Rzeszowie (opiekun: Monika Grędziak), Daniel Kochan z SP w ZS w Sośnicy (opiekun: Aneta Łysy) oraz Faustyna Wiśniewska z SP 1 w Rzeszowie (opiekun: Ewa Kubiś). Miejsce trzecie zajęli: Kinga Klisz z SP z Oddziałami Integracyjnymi w Jarosławiu (opiekun: Agata Brodowicz-Inglot), Maciej Wilk z SP 6 w Rzeszowie (opiekun: Monika Grędziak), Aleksandra Furman z SP 8 w Rzeszowie (opiekun: Anna Kieras), Dawid Drymajło z SP nr 18 w ZS nr 7 w Rzeszowie  (opiekun: Kornelia Lorek), oraz Emilia Więcław z SP nr 1 w Pruchniku (opiekun: Edyta Kochanowicz).

Wśród gimnazjalistów najlepsi okazali się Barbara Ekiert z Gimnazjum w Haczowie (opiekun: Sławomir Pelczar), Aleksandra Okoń z Gimnazjum w Sokołowie Młp. (opiekun: Stanisław Kula), Jakub Machaj z Gimnazjum w Nowosielcu (opiekun: Jolanta Krawiec) oraz Karolina Zięba reprezentująca Gimnazjum w Czerminie. Drugie miejsca zajęli: Katarzyna Kiszka z Gimnazjum w ZS w Niechobrzu (opiekun: Bogusława Buda), Kinga Danek z Gimnazjum w ZS w Stępinie (opiekun: Krzysztof Winiarski), Zofia Chryń z Gimnazjum nr 1 w Izdebkach (opiekun: Iwona Dobosz), Mikołaj Sak z Gimnazjum 13 w ZS nr 5 w Rzeszowie (opiekun: Radosław Sztaba). Ostatnie miejsce na podium w teja kategorii wiekowej zajęli: Edyta Węgrzyn z Gimnazjum nr 10 w Rzeszowie (opiekun: Krystyna Leniart oraz Monika Konefał), Wiktoria Płaza z Gimnazjum w Błażowej (opiekun: Małgorzata Kutrzeba), Aleksandra Cyrnek z Gimnazjum w ZS w Łące (opiekun: Małgorzata Mikłoś) oraz Justyna Gołdy z  Gimnazjum nr 1 w Radymnie (opiekun: Maria Lewandowska).

Ambasadorzy Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Rzeszów

W trakcie uroczystości przyznano także tytuły ambasadorów Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct-Rzeszów, otrzymali je: Elżbieta Bała – Szkoła Podstawowa nr 2 w Rzeszowie; Barbara Bochenek – Gimanzjum im. Jana Pawła II w Iwierzycach; Ewa Chwajta – Zespół Szkół w Chmielniku, Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Chmielniku; Agnieszka Drewniak – Szkoła Podstawowa nr 10 w Rzeszowie; Maria Gawron – Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Bratkowicach; Aldona Hałdys – Szkoła Podstawowa nr 10 w Rzeszowie; Jolanta Irzykowska – Szkoła Podstawowa nr 2 Wł. Broniewskiego w Leżajsku; Alicja Kądziela – Gimnazjum nr 10 w Rzeszowie im. Tadeusza Kościuszki; Danuta Rudzka – Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Bratkowicach; Iwona Słobodzian – Zespół Szkół nr 1 i Zespół Szkół nr 2 w Nienadówce; Jadwiga Samagalska – Zespół Szkół w Chmielniku, Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Chmielniku; Ewa Szmigiel – Gimnazjum nr 8 im. Armii Krajowej w Rzeszowie; Bożena Sznaj – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Przeworsku, Beata Woś – Szkoła Podstawowa nr 2 Wł. Broniewskiego w Leżajsku.

Oprócz nauczycieli, tytuł ambasadora otrzymali także: Małgorzata Leja, dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół w Kuryłówce; dr Janusz Ustrzycki, redaktor naczelny czasopisma „Nauczyciel i Szkoła”, Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie, Monika Lewicka-Bułatek – koordynator Rzeszowskiej Akademii Inspiracji, Dominik Łazarz – wicedyrektor Centrum Dokumentacji Europejskiej w Rzeszowie.

- Tegoroczne obchody są naszym małym jubileuszem, jednocześnie są to ostatnie obchody w ramach edycji 2013-2017. Liczymy jednak, że od nowego dalej będzie nam dane prowadzić naszą działalność, gdyż zapotrzebowanie na wiedzę o Unii jest ogromne – mówi Sylwia K. Mazur, konsultantka Punktu.

Dzień Europy obchodzony jest 9 maja na pamiątkę wystąpienia Roberta Schumana, który tego dnia w 1950 roku nakreślił idee stanowiące podstawy zjednoczonej Europy.

W wydarzeniu wzięło udział piętnaście szkół z całego województwa. Były to: Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Bratkowicach, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Przeworsku, Szkoła Podstawowa nr 2 w Rzeszowie, Szkoła Podstawowa nr 10 w Rzeszowie, Szkoła Podstawowa nr 18 w Rzeszowie, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Białobrzegach, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Leżajsku, Szkoła Podstawowa w Dąbrownicy, Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Chmielniku, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Iwierzycach, Gimnazjum nr 10 im. Tadeusza Kościuszki w Rzeszowie, Gimnazjum nr 8 im. Armii Krajowej w Rzeszowie oraz Zespoły Szkół nr 1 oraz w z Nienadówki.

Zdjęcia z uroczystości można zobaczyć >>>tutaj.

 

email

Comments are closed.

Powered by WordPress | Deadline Theme : An AWESEM design.