FRONTEX będzie miał nową siedzibę

Frontex

Komisarz ds. migracji, spraw wewnętrznych i obywatelstwa Dimitris Avramopoulos, polska premier Beata Szydło oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak wzięli udział w uroczystości związanej z inauguracją budowy nowej siedziby agencji Frontex. Porozumienie dotyczące siedziby Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej weszło w życie 1 listopada 2017 r., po ratyfikowaniu go przez parlament. 

- To ważny i jednocześnie niezbędny krok, nie tylko dla Fronteksu jako instytucji ale również dla naszego personelu. Porozumienie z polskim rządem pokazuje, że agencja dojrzała i zakorzeniła się w Warszawie na dobre. Jest to jednocześnie sygnał dla naszych pracowników, że ich przyszłość jest tutaj – powiedział dyrektor wykonawczy Fabrice Leggeri podczas uroczystej inauguracji. – Frontex to kamień węgielny europejskich wysiłków na rzecz zagwarantowania obszaru wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości, który pomaga chronić wewnętrzne bezpieczeństwo Europy i jednocześnie odgrywa coraz istotniejszą rolę w zarządzaniu migracjami.

Porozumienie dotyczące siedziby agencji Frontex określa jej status oraz personelu w Polsce, zezwala również na budowę nowej siedziby na działce przy ul Racławickiej, przekazanej przez polskie władze. Przewidziano także utworzenie akredytowanej szkoły europejskiej dla dzieci pracowników agencji.

- W 2006 r. Frontex liczył zaledwie 26 pracowników. Dzisiaj Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej ma do swojej dyspozycji prawie 600 osób personelu. Do 2020 r. agencja będzie zatrudniać tysiąc osób, z których większość będzie pracowała tutaj, w Warszawie. To oznacza, że ci lidzie i ich rodziny przez jakiś okres swojego życia będą nazywać to miasto swoim domem – powiedział komisarz Avramopoulos.

- Rola agencji Frontex, która zajmuje się bezpieczeństwem Europy i Europejczyków, jest nie do przecenienia – powiedziała premier Beata Szydło. – To jest bardzo ważny dzień, ponieważ tutaj w Warszawie inaugurujemy już oficjalnie prace jednej z największych agencji unijnych. Agencji, która ma szczególne znaczenie dla nas wszystkich, dla całej Europy i też dla przyszłości Europy.

- Frontex to agencja, która się bardzo dynamicznie rozwija. Dotychczas w Warszawie miała swoją siedzibę tymczasową, od dziś możemy powiedzieć, że ma swoją siedzibę stałą. Jest przygotowywana inwestycja, która spowoduje, że Frontex na stałe będzie obecny w Warszawie – powiedział minister Mariusz Błaszczak. Szef MSWiA podziękował też komisarzowi Avramopoulosowi „za to, że Komisja Europejska życzliwie spoglądała na wysiłki polskiego rządu związane z podpisaniem umowy”.

Strona internetowa Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej

email

Comments are closed.

Powered by WordPress | Deadline Theme : An AWESEM design.